Tallinna XVII Graafikatriennaali preemiad
24.09.2018

Lilli-Krõõt Repnau. Tüdruk nutitelefoni valguses. 2017. Söövitus. 50 × 40 cm.

 

Tallinna XVII Graafikatriennaal tähistas tänavu oma 50. tegutsemisaastat näituste ja filmiprogrammiga ning triennaali lõppedes anti välja ka kaks preemiat.

 

2. juunist kuni 15. juulini oli Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM) avatud triennaali põhinäitus „Pilvepurustajad. Intensiivsus vs kavatsus“ (kuraator Margit Säde). Näitusega kaasnes filmiprogramm Sõpruse kinos.
20. aprillist kuni 26. augustini oli Kumu kunstimuuseumis avatud Tallinna Graafikatriennaali ajalugu käsitlev näitus „Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna Graafikatriennaali“ (kuraatorid Elnara Taidre, Eha Komissarov), mille raames publitseeriti triennaali ajalugu käsitlev raamat “Tallinna Graafikatriennaali jälgedes” (koostaja Elnara Taidre).
21. juunist kuni 5. augustini oli Tallinna Linnagaleriis avatud eelmise triennaali grand prix’ võitja Viktorija Rybakova isikunäitus „Puudutus“.

 

Tallinna XVII Graafikatriennaali juubeliformaadist tulenevalt anti sel korral välja kaks preemiat – Tallinna linna preemia ning Eesti Kunstimuuseumi preemia.

 

Tallinna linna toetusel välja antava triennaali põhipreemia ehk Tallinna linna preemia pälvis sel korral EKKMis toimunud peanäitusel esinenud Andrea Büttner. Põhipreemia saaja otsustas SA Tallinna Graafikatriennaali nõukogu koosseisus Kadri Karro, Eve Kask, Eha Komissarov, Eva Näripea ja Elnara Taidre. Tallinna linna preemiaga kaasneb preemia pälvinud autori teose „Ramp (2)“ (2014) üleandmine Eesti Kunstimuuseumi kogusse ning isikunäituse korraldamine järgmise triennaali raames 2021. aastal.

Eesti Kunstimuuseumi preemia pälvis Lilli-Krõõt Repnau EKKMis toimunud peanäitusel eksponeeritud paarikteosega „Tüdruk nutitelefoni valguses“ (2017) ja „Poiss nutitelefoni ja padjaga“ (2017).

SA Tallinna Graafikatriennaal on alates 1990. aastate keskpaigast annetanud triennaali preemiateoseid või premeeritud autorite töid Eesti Kunstimuuseumi kogudesse ning alates 1998. aastast on Graafikatriennaalil järjepidevalt jagatud ka Eesti Kunstimuuseumi eripreemia. Tänu sellele traditsioonile on Eesti Kunstimuuseumil olnud võimalik järjepidevalt täiendada oma kogusid silmapaistvate ja aktuaalsete näidetega nii eesti kui ka rahvusvaheliste kunstnike loomingust.

 

Võitjatest:

 

Berliinis ja Londonis elav ja tegutsev Andrea Büttner on interdistsiplinaarne autor, kelle diskreetsed kõnelused sotsiaalselt tundlikel teemadel toimuvad sageli trükitud kujutiste abil, panustades diskussiooni graafika ja paljundatava kujutise kaasarääkimise võimalustest kaasaegse kunsti ja kultuuri kontekstis. Büttneri teosed on esindatud selliste mainekate kunstiinstitutsioonide kogudes nagu Museum Ludwig, Tate Modern, MoMA jt; 2017. aastal oli tema üks Turner Prize’i nominentidest.

 

Lilli-Krõõt Repnau kuulub Eesti graafikat tugevalt mõjutanud digipöörde ajastul kujunenud autorite hulka, kes siiski jätkab otsinguid traditsiooniliste graafikatehnikate valdkonnas. 20. sajandi teise poole Eesti graafikakunstis märgilisel kohal oleva oforditehnika abil käsitleb ta aga tänapäeva probleemistikku, näiteks uute tehnoloogia mõju lastele ja koguni nutiühiskonna ettekujutusele lapsepõlvest kui sellisest.

 

 

SA Tallinna Graafikatriennaal tänab kõiki Tallinna XVII Graafikatriennaali toetajaid: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Šveitsi Kultuurifond Pro Helvetia, Briti Nõukogu Eesti esindus, Põhjamaade Kultuuripunkt (Mobiilsusprogramm), Hasartmängumaksu Nõukogu, Prantsuse Instituut Eestis, Põhjala pruulikoda, Järsi OÜ.

 

 

Lisainfo:
tallinn@triennial.ee
www.triennial.ee

 

 

Tallinna Graafikatriennaali Sihtasutusse kuuluvad Marten Esko, Kadri Karro, Eve Kask, Eha Komissarov, Eva Näripea, Jaanika Okk, Jaanus Samma ja Elnara Taidre.