Pressiteade: Tallinna XVII Graafikatriennaal tähistab 50. tegutsemisaastat näituste, sümpoosioni ja filmiprogrammiga
01.03.2018

Tallinna XVII Graafikatriennaali programm leiab aset 2018. aasta kevad-suvel Kumu kunstimuuseumis ja EKKM-is, satelliitüritused toimuvad ka teistes näituseasutustes.

Seekordset graafikatriennaali ilmestab traditsiooni mõiste, mis lisaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale suhestub ka Tallinna Graafikatriennaali kui institutsiooni 50. tegutsemisaasta täitumisega. Ent traditsioonitemaatika ei piirdu juubelitest tingitud päevakajalisusega; triennaali sündmused mõtestavad traditsiooni olemust avaramaski tähenduses – nii tavade järjepidevust ja olude sunnil muutumist kui ka ebatraditsioonilisust ja võimalikke alternatiive.

Tallinna XVII Graafikatriennaali avab aprillis Kumus toimuv ajalooline sissevaade graafikatriennaali traditsiooni, mille kuraatorid on Elnara Taidre ja Eha Komissarov. Näitus „Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna Graafikatriennaali“ käsitleb triennaali ajalugu läbi viie aastakümne, analüüsides selle rolli Eesti ja Baltimaade kunstiprotsessides ning kultuuriloos. Ajaloolise telje kaardistamise kõrval on näituse eesmärk läheneda materjalile kontseptuaalselt ja käsitleda probleeme, mis on läbi aegade ja muutuvate olude aktuaalsed olnud. Näitus on publikule avatud 20. aprillist kuni 26. augustini Kumu kunstimuuseumi 4. korrusel.

Tänavuse triennaali keskne väljapanek, Margit Säde kureeritud näitus „Pilvepurustajad. Intensiivsus vs kavatsus“ leiab aset Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM). Säde kuraatoriprojekt vaatleb traditsiooni teist külge – ebatraditsioonilisust – ning küsib, kuidas ja mis tooniga saab üldse rääkida traditsioonist ajal, mil Eesti pakub riikliku start-up projekti raames kõigile soovijatele e-residentsust „transformatiivses digitaalses ühiskonnas”. Näitus toob esile väga erinevate autorite loomingu, kombineerides fanaatilisi ideid ja somnambuulseid nägemusi hoolikamalt kavandatud taktikatega, kusjuures mõlemaid lähenemisviise ühendab hoolivama ja inimesekesksema sootsiumi otsing. Näitus on EKKM-is avatud 2. juunist kuni 16. juulini. 3. juunil toimub kinos Sõprus ka näitusega kaasnev sümpoosion, lisaks leiab näituse toimumisaja vältel Sõpruses aset iganädalane kunstifilmide programm.

Osana graafikatriennaalist avaneb jaanipäeva eel Tallinna Linnagaleriis eelmise, XVI triennaali Grand Prix’ laureaadi Viktorija Rybakova isikunäitus. Näitus on avatud 22. juunist kuni 5. augustini. Samuti toimub noortenäitus „SFÄÄRID“ EKA Galeriis 12. maist kuni 26. maini ja Kultuurikatlas 31. maist kuni 22. juulini.

Juubeliformaadist tingituna seekordsel triennaalil traditsioonilist avatud konkurssi ei toimu. Seda asendavad sümboolselt triennaali ajaloole pühendatud näitusele kaasatud varasemate aastate auhinnatud tööd, mis on omal ajal suures osas avatud konkursi tulemina eksponeeritud ja kuuluvad Tallinna Graafikatriennaali kollektsioonina Eesti Kunstimuuseumi kogudesse.

 

Tallinna Graafikatriennaali Sihtasutusse kuuluvad Marten Esko, Kadri Karro, Eve Kask, Eha Komissarov, Eva Näripea, Jaanika Okk, Jaanus Samma ja Elnara Taidre.

Lisainfo:
tallinn@triennial.ee
www.triennial.ee