Pressiteade: Tallinna XVII Graafikatriennaal
28.03.2017

Tallinna XVII Graafikatriennaal leiab aset 2018. aasta kevad-suvel Kumu kunstimuuseumis, EKKMis ning satelliitidena ka teistes näituseasutustes. Sündmuste täpsemad kuupäevad kuulutatakse välja 2018. aasta alguses.

 

Seekordset graafikatriennaali ilmestab traditsiooni mõiste, mis lisaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale suhestub ka Tallinna Graafikatriennaali kui institutsiooni 50. tegutsemisaasta täitumisega. Ent traditsioonitemaatika ei piirdu juubelitest tingitud päevakajalisusega; triennaali sündmused mõtestavad traditsiooni olemust avaramaski tähenduses – nii tavade järjepidevust ja olude sunnil muutumist kui ka ebatraditsioonilisust ja võimalikke alternatiive.

 

Tallinna XVII Graafikatriennaali avab Kumus toimuv ajalooline sissevaade graafikatriennaali traditsiooni, mille kuraatorid on Elnara Taidre ja Eha Komissarov. Näitus käsitleb Tallinna Graafikatriennaali ajalugu läbi viiekümne aasta, analüüsides graafikatriennaali rolli Eesti ja Baltimaade kunstiprotsessides ning kultuuriloos. Ajaloolise telje kaardistamise kõrval on näituse eesmärk läheneda materjalile kontseptuaalselt ja käsitleda probleeme, mis on läbi aegade ja muutuvate olude aktuaalsed olnud.

 

Margit Säde kureeritud põhinäituse keskne osa leiab aset EKKMis. Säde kuraatoriprojekt vaatleb traditsiooni teist külge – ebatraditsioonilisust – ning küsib, kuidas ja mis tooniga saab üldse rääkida traditsioonist ajal, mil Eesti pakub riikliku start-up projekti raames kõigile soovijatele e-residentsust „transformatiivses digitaalses ühiskonnas”. Näitus toob esile väga erinevate autorite loomingu, kombineerides fanaatilisi ideid ja somnambuulseid nägemusi hoolikamalt plaanitud taktikatega, kusjuures mõlemaid lähenemisviise ühendab hoolivama ja inimesekesksema sootsiumi otsing.

 

Osana graafikatriennaalist avaneb Tallinna Linnagaleriis eelmise, XVI triennaali Grand Prix’ laureaadi Viktorija Rybakova isikunäitus.

 

Juubeliformaadist tingituna seekordsel triennaalil traditsioonilist avatud konkurssi ei toimu. Seda asendavad sümboolselt triennaali ajaloole pühendatud näitusele kaasatud varasemate aastate auhinnatud tööd, mis on omal ajal suures osas avatud konkursi tulemina eksponeeritud ja Tallinna Graafikatriennaali kollektsiooni omandatud.

 

 

Tallinna Graafikatriennaali Sihtasutusse kuuluvad Marten Esko, Kadri Karro, Eve Kask, Eha Komissarov, Eva Näripea, Jaanika Okk, Jaanus Samma ja Elnara Taidre.

 

Lisainfo:

tallinn@triennial.ee