eesti english 
History
Regulations
Exhibitions
Impact 2007
Info
Interviews
Supporters

14th Tallinn Print Triennial 2007

 

Info

GRAND PRIX


Óscar Muñoz – Columbia

       Óscar Muñoz
       Project for a Memorial
       video-projection without sound
       7', 2003–2005

 

 

3 EQUAL PRIZES


Faisal Abdu’ Allah – UK

       Faisal Abdu’Allah

       Mitch

       silkscreen, gold plate, 152,4 x 101,6 cm, 2007

 

Sanggon Chung – South Korea

       Sang-gon Chung
       Dark Sea – Korea
       digital print, 150 x 150 cm, 2004/2006

 

Aleksandra Janik – Poland

       Aleksandra Janik
      Time and Presence I–IV
      digital print, 100 x 70 cm, 2006

 

 

DIPLOMAS

 

Eleonore De Montesquiou – Estonia

       Eleonore de Montesquiou
       Elaheh
       video, colour, sound
       4'30", 2004
       courtesy Galerie Zürcher, Paris

 

Basil Frank – Israel

       Basil Frank
       Saartjie Baartman Story
       digital print, 176 x 220 cm, 2006

 

Fernando Feijoo – England

       Fernando Feijoo
       A Contemporary Street Alphabet
       lithograph, book, 16 x 23 cm, 2006

 

Martinus Daane Klemet – Estonia

       Martinus Daane Klemet
       Furryflurry
       Video, 3'40", 2006

 

Curtis Readel – USA

       Curtis Readel
       Series
Unus Multorum
       Ascension, pieces of shredded one dollar bills, organized and assembled to form new bill, 2007

 

 

TALLINN CITY PRIZE

 

Leonhard Lapin – Estonia

       Leonhard Lapin
       Shopping Paradise II
       digital print, 126 x 300 cm, 2007

 

 

PRIZE OF ESTONIAN BANK


Haemin Choi – South Korea

       Haemin Choi
       Choi’s Family (Family of Handicapped Children)
       digital print, 90 x 100 cm, 2007

 

 

PRIZE OF THE ART MUSEUM OF ESTONIA


Arunas Gudaitis – Lithuania

       Arunas Gudaitis
       The Voice in the Wilderness
       drawing, 2007

 

 

 

PRIZE OF VIINISTU ART MUSEUM


Leonhard Lapin – Estonia

 

 

International prize jury:

Prof Andres Tali – artist; Academic Vice Rector, Estonian Academy of Arts; Tallinn

Dr Joanna Hoffmann – artist; lecturer, Academy of Fine Arts; Poznań, Poland

Dr John Phillips – director, London Print Studio; UK

Mihnea Mircan – curator, National Museum of Contemporary Art; Bucharest, Romania

Prof Beauvais Lyons – Professor of Art, University of Tennessee; Knoxville, USA

 

 

 

 

 

 

OPENINGS:

Opening ceremony of the 14th Tallinn Print Triennial ‘Political / Poetical’ takes place in Kumu Art Museum, Great Hall
October 17th at 6 p.m.


Solo exhibition of the Grand Prix winner of the 13th Tallinn Print Triennial
Egle Kuckaitė
‘The Feelings Tired of Thinking. Adequate Tension in Regards to the Child’s Understanding’
Tallinn City Gallery, Harju 13
October 16th, 2007 at 5 p.m.

Curated exhibition ‘Political / Poetical’ (curator Anders Härm, Estonia)
Tallinn Art Hall, Vabaduse väljak 8 and
Gallery of the Tallinn Art Hall, Vabaduse väljak 6
October 17th at 4 p.m.




PLACES, DATES AND TIMES OF THE EVENTS OF THE TRIENNIAL:

Main exhibition ‘Political / Poetical’
Kumu Art Museum, 5th floor
Weizenbergi 34 / Valge 1
17.10.–25.11.2007
wed-sun 11 a.m.-6 p.m.

‘1987. Baltic Prints and Posters from the Last Soviet Decade’
Curator Anders Kreuger (Sweden)
Kumu Art Museum, Great Hall
Weizenbergi 34 / Valge 1
17.10.–25.11. 2007
wed-sun 11 a.m.-6 p.m.

Curated exhibition ‘Political / Poetical’
Curator Anders Härm
Tallinn Art Hall
Vabaduse väljak 8
Gallery of the Tallinn Art Hall
Vabaduse väljak 6
17.10.–25.11. 2007
wed–mon 12 a.m.–6 p.m.

Egle Kuckaitė, Grand Prix winner of the 13th Tallinn Print Triennial
‘The Feelings Tired of Thinking. Adequate Tension in Regards to the Child’s Understanding’
Tallinn City Gallery
Harju 13
16.10.–11.11. 2007
wed–mon 12 a.m.–6 p.m.


14th Tallinn Print Triennial’s panel at the International Multidisciplinary Printmaking Conference ‘Impact 5. Slices of Time’
Moderator Anders Härm (Estonia)
Speakers Brian Holmes (USA / France), Jan Kaus (Estonia), Anders Kreuger (Sweden), Mihnea Mircan (Romania), Gerald Raunig (Austria)
Kadriorg Art Museum
Weizenbergi 37
18.10. 2007, at 3.30 p.m.

 

 


Places, dates and times of the events accompanying the Triennial:

Youth exhibition of the 14th Tallinn Print Triennial ‘Seapainters’ Club’
Curators Martin Rünk, Jaanus Samma
UK Sisustus
Uus-Sadama 19-12
9.−28.10. 2007

Exhibition of Children’s and Youth Art ‘Political / Poetical’
Presentation of artist’s book ‘Europ’art Puzzle. European School Project 2006/2007’ 7.11. 2007 at 5 pm
Organizers Reet Reidak, Riste Laasberg
Kullo Children’s Gallery
Kuninga 6
30.10−20.11. 2007
tue-sat 10 a.m.-6 p.m.

The retrospective of ‘Pära Trust’ (‘Butt-Trust’), the State Co-operative Working Association for Recycling Cultural Waste
Kumu Art Museum, Auditorium
Weizenbergi 34 / Valge 1
18.10. 2007, 7 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

International jury looked through materials sent by 514 artists and selected for the 14th Tallinn Print Triennial "Political / Poetical" in Kumu Art Museum works from 102 artists.

The jury worked from April 13 - 15, 2007.


Members of the jury:
Richard Anderton – University of the West of England, Bristol, UK;
Arunas Gelunas – Vilnius Academy of Fine Arts, Lithuania;
Anders Härm – Tallinn Art Academy, Estonia;
Eha Komissarov – Kumu Art Museum, Estonia;
Cecilia Mandrile – artist, Argentina;
T eemu Mäki – artist, Finland;
Lilijana Stepančič – The International Centre of Graphic Arts, Slovenia.

 

Eha Komissarov, Richard Anderton

 

Lilijana Stepancic, Teemu Mäki, Eha Komissarov, Arunas Gelunas, Richard Anderton, Cecilia Mandrile

 

Teemu Mäki, Eha Komissarov, Anders Härm

 

Arunas Gelunas, Richard Anderton, Cecilia Mandrile

 

Eha Komissarov, Anders Härm, Arunas Gelunas, Richard Anderton, Cecilia Mandrile

 

Participants:
1. Abdu’Allah, Faisal - England
2. Annus, Siim-Tanel - Estonia
3. Arazian, Bagrat / Igitkhanyan, Armen - Russia
4. Arho, Anna - Finland
5. Arminen, Tuija - Finland
6. Au, Andrew - USA
7. Rodrigues-Ayala, Gamaliel / Rodrigues, Juan C - Puerto Rico
8. Bae, Nam Kyung - South Korea
9. Baltusnikas, Naglis Rytis - Lithuania
10. Banaszak, Marta - Poland
11. Barnes, Michael - USA
12. Bejlovec, Radim  - Czech

13. Berko - Slovenia
14. Besant, Derek Michael - Canada
15. Bialas, Marcin - Poland

16. Bing, Xu - China
17. Blažo, Marko - Slovakia
18. Bonomi, Maria / Pedreañes , Carlos - Brazil
19. Busson, Vincent - France
20. Candiani, Alicia - Argentina
21. Carvalho, Antonio Claudio - Brazil
22. Choi, Haemin - South Korea
23. Chung, Sanggon - South Korea
24. Ciuclea, Ciprian - Romania
25. Coldwell, Paul - England
26. Cronholm, Ellen - Sweden
27. Cunliffe, Sue - Ireland
28. De Montesquiou, Eleonore - Estonia
29. Duda-Patraszewska, Magdalena - Poland
30. EKA students - Estonia
31. Feijoo, Fernando - England
32. Finnerud, Emil - England
33. Frank, Basil - Israel
34. Garcia Huidobro, Sebastian - Chile
35. Gilhespy, Tom / Carter, Ruth - Wales
36. Godollei, Ruthann - USA
37. Gonzalez-Tornero, Sergio - Chile
38. Gortchakova, Eugenia - Germany
39. Grigaliunas, Kestutis - Lithuania
40. Hallstrom, Christina - The Netherlands
41. Hernandez Castillo, Victor Manuel - Mexico
42. Hiltunen, Reetta - Finland
43. Hitchcock, John - USA
44. Hokkanen, Mirka - Finland
45. Huck, Tom - USA
46. Janik, Aleksandra - Poland

47. Jeffs, Nikolai / Pavlišič, Andrej - Slovenia
48. Jespersen, Andrea - England
49. Jones, Frederick - England
50. Julin, Elina - Finland
51. Kang, Jung Hun - South Korea
52. Karpenko, Vidaga - Latvia
53. Kasemaa, Markus - Estonia
54. Ketola, Sirkku - Finland
55. Kidd, Davida - Canada
56. Kisand, Marta - Estonia
57. Klemet, Martinus Daane - Estonia

58. Kovacic, Marko - Slovenia
59. Kurema, Kadi / Mitt Kadri-Maria - Estonia 
60. Laganovskis, Leonards - Latvia
61. Laidler, Paul - England
62. Laine, Janne - Finland
63. Lampinen, Markus - Finland
64. Lampisuo, Marko - Finland
65. Lapin, Leonhard - Estonia
66. Laurits, Peeter - Estonia
67. Legendre, Julian - France
68. Lemel, Yossi - Israel
69. Lestberg, Ly - Estonia
70. Litmanen, Pekka - Finland
71. Marcolla, Tomaso - Italy
72. McManus, Dylan - USA
73. Mijatovic, Viktor - Serbia
74. Monastyrski, Andrei - Russia
75. Mumberson, Stephen - England
76. Muños, Oscar - Columbia
77. Mäetamm, Marko - Estonia
78. Nam, Chunwoo - USA
79. Nautras, Marko - Estonia
80. Porkkala, Jalo - Finland
81. Ramirez Pedraza, Dario - Mexico
82. Readel, Curtis - USA
83. Reed, Michael - New Zealand
84. Reed, Kieren / Hunt, Abigail - England
85. Räni, Piret - Estonia
86. Sajduk, Marek - Poland
87. Sakurai, Sadao - Japan
88. Sales, Lyndi - South Africa
89. Shereshevsky, Hadass - Israel
90. Sormunen, Saija - Finland
91. Stephan, Kerstin - Germany
92. Špriric, Dajan - Bosnia and Herzegovina
93. Zoova, Jasper - Estonia
94. Tanttu, Antti - Finland
95. Thirkell, Paul - England
96. Urbano, Lucrecia - Argentina
97. Vahter, Maris - Estonia
98. Werger, Art - USA
99. Vertelkaite, Egle - Lithuania
100. Viña, Sandra - Finl and/ Venezuela
101. Vinogradov, Valeri - Estonia
102. Visser, Sanet - South Africa

 

 

 

Baltic exhibition